Bartosz Hawryluk

adwokat

W mojej praktyce zawodowej zajmuję się głównie sprawami cywilnymi, w tym sprawami związanymi ze zniesieniem współwłasności nieruchomości. Pomagam współwłaścicielom znaleźć optymalne rozwiązania, aby dokonać podziału majątku bez udziału sądu...
[Więcej >>>]

Czy można podzielić prawo najmu lokalu mieszkalnego?

Bartosz Hawryluk12 grudnia 2013Komentarze (1)

W jednej z prowadzonych przeze mnie spraw pojawił się wątek ewentualnego podziału prawa najmu lokalu mieszkalnego.

Istotną sprawą jest to, że podziałowi może ulec nie tylko nieruchomość, ale również prawo najmu lokalu mieszkalnego przysługujące małżonkom, o ile zostało ono nawiązane w czasie trwania małżeństwa i służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych założonej przez nich rodziny.

Nawet jeżeli w umowie został wpisany tylko jeden z małżonków, albo jeżeli pomiędzy małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa to i tak stronami umowy najmu lokalu z są obydwoje małżonkowie.

Prawo to może stanowić również przedmiot podziału. Inną sprawą jest kwestia rozliczeń, która nie należy do łatwych, ale o tym przy innej okazji.

Autor: Aleksandra Miąsko

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Andaluzja Lipiec 8, 2015 o 10:17

dziękuję za ten wstępny w temacie tekst. czy zawsze jest tak, że przyznanie prawa najmu po rozwodzie musi poprzedzać zgoda na to drugiego małżonka (tak wnioskuję stąd: http://www.eporady24.pl/prawo_najmu_mieszkania_po_rozwodzie,pytania,18,120,6291.html) a jeśli rozpad małżeństwa jest z winy tego drugiego i jest alkoholikiem, to nie można go wykwaterować i tyle?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: