Koszty podziału majątku

Sprawy dotyczące podziału majątku, z reguły generują konflikty i koszty.

O konfliktach, zwaśnionych rodzinach, milczących współlokatorach nie będę wspominać, jednak zwrócę Ci uwagę na to, na jakie koszty należy się przygotować w związku ze sprawą o podział majątku.

Osoba która składa wniosek do Sądu o podział majątku to wnioskodawca i to ona jest zobowiązana do „wyłożenia” kosztów związanych z podziałem majątku.

Pierwszym i zasadniczym kosztem jest opłata sądowa, która wynosi 1.000 zł, jeżeli współwłaściciele „nie dogadali się” w kwestii sposobu zniesienia współwłasności, ponieważ jeżeli wniosek dotyczący podziału majątku zawiera zgodny plan podziału to opłata sądowa wynosi 300 zł.

Sposób podziału majątku wpływa na to, jakie koszty będzie trzeba ponieść.

Jeżeli chcecie podzielić nieruchomość między sobą w ten sposób, że dzielicie ją na mniejsze działki, to należy skorzystać z pomocy biegłego geodety, który podzieli działkę. Koszt powołania biegłego geodety przez Sąd to ok. ok. 1.000 zł.

Kolejna kwestia to wartość nieruchomości. Jeżeli strony zgadzają się co do wartości nieruchomości to nie trzeba przeprowadzać dowodu z opinii biegłego rzeczoznawcy majątkowego na okoliczność wartości nieruchomości, natomiast jeżeli oceny stron w zakresie wartości nieruchomości różnią się, należy powołać biegłego rzeczoznawcę majątkowego, to koszt ok. 2.500-3.000 zł (operuje wartościami w województwie kujawsko-pomorskim).

Biegły rzeczoznawca majątkowy może być powołany również na okoliczność wyceny nakładów poczynionych na nieruchomość.

Może również zdarzyć się taka sytuacja, że w celu podziału nieruchomości poprzez ustanowienie odrębnej własności lokalu konieczne jest wykonanie prac adaptacyjnych, wówczas najprawdopodobniej Sąd dopuści dowód z opinii biegłego z dziedziny architektoniczno-budowlanej, który ustali czy możliwe jest wyodrębnienie lokali oraz czy konieczne jest wykonanie prac adaptacyjnych, aby takie wyodrębnienie mogło nastąpić. To znowu pociąga za sobą koszty.

Przyznaję, że postępowania o podział majątku są kosztowne, jednak jeżeli Twoja sytuacja materialna nie pozwala Ci na uiszczenie powyższych kosztów, możesz złożyć wniosek o zwolnienia od kosztów sądowych.

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej, a nie stać Cię na prawnika, możesz również złożyć wniosek o przyznanie radcy prawnego z urzędu. Jeżeli Sąd uzna, że Twoja sytuacja materialna nie pozwala Ci na zatrudnienie prawnika, wówczas wynagrodzenie prawnika pokryje Sąd.

Jeżeli chcesz dokonać podziału majątku, a nie stać Cię na zatrudnienie prawnika, skontaktuj się ze mną telefonicznie lub mailowo.

{ 23 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Wojciech Rudzki | spolkazoo.info Marzec 29, 2015 o 18:40

Koszty faktycznie mogą stanowić problem w różnych relacjach, nie mniej jednak oddalenie rozwiązania problemu ze względu na koszty prowadzi w większości przypadków do eskalacji konfliktu albo w ogóle do jego powstania. Nie spotkałem się jeszcze z sytuacją aby osobom, które rzeczywiście potrzebowały zwolnienia od kosztów taka pomoc (w zakresie opłaty sądowej albo pełnomocnika) została ona odmówiona przez sąd.

Odpowiedz

Aleksandra Miąsko Marzec 30, 2015 o 11:13

Panie Wojciechu,
to się zgadza, ale część osób, których dotyka ten problem, w ogóle nie jest świadoma tego, że może złożyć wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych lub przyznanie pełnomocnika z urzędu i wówczas brak świadomości w tym zakresie prowadzi do utrzymania „status quo”, mimo istniejących konfliktów i napięć.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Mariusz Kwiecień 3, 2015 o 09:38

Właśnie chciałem zgłębić ten temat i miło, że trafiłem na ten artykuł. Wiele mi wyjaśnił i w pełni zobrazował temat :-)

Odpowiedz

Roman Październik 30, 2015 o 10:15

Potwierdzam, bardzo przydatny wpis, który w czasie 5 minut rozwiał moje wątpliwości, z którymi męczyłem się od miesiąca.

Odpowiedz

wojtek Kwiecień 5, 2015 o 13:15

Witam.Pisze ,poniewaz mam pytanie dotyczące wlasnosci. A mianowicie co sie dzieje w przypadku gdy jeden ze wspołwłascieli chce splacic drugie ,a on nie wyraża na to zgody ?

Odpowiedz

Aleksandra Miąsko Kwiecień 13, 2015 o 11:20

Panie Wojtku,

Jak śpiewa „Budka suflera” „do tanga trzeba dwojga”, więc jeżeli jeden ze współwłaścicieli chce spłacić, a drugi nie chce tej spłaty przyjąć, to aby wyjść ze współwłasności, pozostaje tylko droga sądowa.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Paweł Maj 1, 2015 o 11:23

Witam Panią,
Interesujący wpis, zainteresowała mnie informacja, że biegły może być powołany również na okoliczność wyceny nakładów na nieruchomość – dotychczas sądziłem, że nakłady wykazuje się fakturami (paragonami). Zrozumiałe jest powoływanie biegłego do wyceny nieruchomości, ale ustalanie wartości nakładów przez biegłego z definicji obciążone będzie błędem. W jakich okolicznościach pomija się faktury, a powołuje biegłego?
Pozdrawiam,

Odpowiedz

Artur Listopad 5, 2015 o 14:43

Mam to samo pytanie. Czy biegły sądowy może wyceniać wartość nakładów na nieruchomość w trakcie trwania związku małżeńskiego. Czy wnioskujący uczestnik rozprawy sądowej nie powinien tu okazać faktur, paragonów itp.. Jak na to patrzy sąd, czy są jakieś orzecnictwa, na które można się powołać.
Pozdrawiam
Artur Mielcarek

Odpowiedz

Katarzyna Maj 5, 2015 o 19:26

Bardzo ciekawe porady też nie miałam pojęcia, że mogę ubiegać się o zwolnienie z opłaty sądowej

Odpowiedz

Aleksandra Maj 10, 2015 o 18:09

Jestem z mężem przed rozwodem. Sprzedaliśmy wspólnie mieszkanie własnościowe. Po rozwodzie chcemy się podzielić pieniążkami ze sprzedaży mieszkania + pieniążkami, które mamy na wspólnym koncie oszczędnościowym.
Czy możemy sami między sobą dokonać podziału pieniążków ? jeśli tak, to w jaki sposób, by jak najmniej płacić np notariuszowi a było udokumentowane, że dokonaliśmy podziału, żeby nikt od nikogo potem niczego nie rządał.Czy z podziałem pieniążków trzeba czekać do rozwodu czy można między sobą podzielić się jeszcze przed? Drugie pytanie: czy po rozwodzie mąż może zrzec się na moją rzecz połowy pieniążków, które należą mu się z podziału majątku? w jakiej formie to zrobić, aby potem nie było, że np ukradłam te pieniążki. Mąż być może będzie chciał mi dać wszystkie nasze oszczędności na zakup mieszkania dla mnie i dzieci w innym mieście. Jako ex mąż w formie darowizny przekazanie jego części byłoby zbyt kosztowne.Jaka jest inna droga by jak najtaniej to wszystko wyszło?

Odpowiedz

Magdalena Czerwiec 29, 2015 o 12:39

Witam. Moje pytanie dotyczy kosztów rzeczoznawcy – chciałam zapytać kto powinien ponieść te koszty w przypadku gdy tylko jednej ze stron zależy na szybkim zniesieniu współwłasności. Jeśli obie strony – to czy koszty te powinny być proporcjonalne do udziałów (np. 5/16 i 11/16)? Jaki zapis prawny to reguluje?

Odpowiedz

Krystian Czerwiec 29, 2015 o 21:02

Witam. Mam pytanie . Sprawa dotyczy zniesienia wspolwlasnosci 100 letniej kamienicy. Moje pytanie brzmi czy biegly podczas wyceny bedzie sie kierowal obecnymi cenami nieruchomosci czy wezmie pod uwage wartosc nieruchomosci z lat 60-70? Bo chyba nie bedzie wycenial z chwili obecnej bo kamienica jest czesciowo po remacie i tym samym ja podnioslem jej wartosc do ewentualnej splaty… Pozdrawiam

Odpowiedz

Julian Luty 19, 2017 o 10:19

mamy intercyze od 2010 r.notarialnie,ale dalej mieszkamy wspólnie i troje dorosłych dzieci w wieku 20,27 ,32,tylko ten najmłodszy uczy sie ,
od wspomnianej daty wydalem sporo kasy ,na remonty i inwestycje ,sprzet do tego domu,po prostu nowe technologie zeby było taniej to utrzymac,nie mam zadnego wsparcja ani od dzieci,ani od zony
wogole nie angazuja sie w roboty domowe ani te k/domu działka 30 arow
teraz mi kaza wyp…dalac,brame wiazda zaslaniaja i ciage co ,co robic zeby to bylo prawnie
jakie posuniecie

Odpowiedz

Ewa Listopad 11, 2015 o 04:37

Witam moje pytanie dotyczy dziedziczenia w zwiazku partnerskim oraz otrzymania emerytury po takiej osobie

Odpowiedz

Paweł Żebrowski Grudzień 6, 2015 o 12:43

Witam, w 1992 roku zakupiliśmy udział 1/2 w działce. obecnie chcę znieść współwłasność ale nie mogę się dogadać co do granicy z współwłaścicielem … (akt notarialny z 1992 roku). jakieś 6 lat temu próbowałem na własny koszt znieść współwłasność ale strona nie akceptowała podziału. Obecnie nie wiem jak robić czy iść do sądu ?? jakie to są koszty. pozdrawiam

Odpowiedz

Kevin Jansson Grudzień 18, 2015 o 06:35

Dzien Dobry Panstwu
Mam na imie Kevin Jansson i mieszkam w Göteborgu/ Szwecja.
Möj ojciec pochodzi z warszawy i zmarl w roku 2000
Jest takie cos co mie gnebi troche.
chcilbym czesc mojej dzialki sprzedac 3/ 56 , my jestesmy duze rodzenstwo ale nich sig nie moze pogodzic w tej sprawie, moje pytanie jest:
w mojej sprawie chodzi tu o 640 m2 w starych Babicach / warszawa/ przy ulicy Hubala Dobrzanskiego.
chcial bym moja dzialke sprzedac i zakonczyc z tym sprawe. Jesli moji bracia i siostry chca sie targac dalej to nie to rabia, ale jag juz nie bede czekal, nic sie nie dzieje.
1. W jaki sposöb musze to wykonac?
2. Potrzebuje adwokata co to sprzeda pze zemnie?
3. Jakie sa koszta tej sprawy?
4. Ile podatku musze zaplacic za to do skarbnika?

Wszystko jest postanowione przez Sad Rejonowy w Pruszkowie roku 2014.

Dziekuje za odpowiedz.
:)
Kevin Jansson

Odpowiedz

Rafał Marzec 16, 2016 o 20:55

Witam. Dom poniemiecki podzielony na dwa osobne mieszkania stojący na działce powierzchni ok 22ar jest dobry dostep z dwóch stron do drogi. Nieruchomość jest współwłasnością dwóch nie spokrewnionych że sobą rodzin. Jeden współwłaściciel zmarł chcieli byśmy to podzielić. Jak naradzie drugą strona nie ma jeszcze spadkobiercy. Jak się za to zabrać? Od czego zacząć i jakie przypuszczalne koszty się mogą z tym działaniem wiązać? Z góry dziękuje za ODP.

Odpowiedz

Mariusz Listopad 21, 2016 o 22:45

Witam.Była żona chce abym spłacił jej połowę mieszkania, w którym po rozwodzie mieszkam z córką.Oszacowała mieszkanie na 120 tyś.zł.Czy mam na rozprawę przynieść opinie rzeczoznawcy ? Oraz ,czy jest możliwa spłata w ratach miesięcznych ? Teraz dostaję na córkę 350 zł alimentów. Czy mogę w tej sytuacji ubiegać się o podwyższenie alimentów i o ile ? Z góry dziękuje za pomoc.Pozdrawiam.

Odpowiedz

Iwona Listopad 29, 2016 o 09:50

Chciałabym się dowiedzieć czy firma i konto firmowe w norwegi będzie wchodziło w skład podziału o majatek

Odpowiedz

Aleksandra Luty 21, 2017 o 13:03

Sprawy rozwodowe i podział majątku są niestety zawsze nieprzyjemne i wiążą się ze sporym stresem dla obu stron.

Odpowiedz

Małgorzata Luty 21, 2017 o 14:47

Bardzo przydatny artykuł. Niestety dość częstym jest,że niektórzy nie korzystają z możliwości przyznania radcy prawnego z urzędu.

Odpowiedz

Michał Luty 22, 2017 o 10:52

Spotkałem się z tym,że ludzie nie wiedzą o takiej możliwości być może dlatego też z niej nie korzystają.

Odpowiedz

Karolina Luty 22, 2017 o 22:04

Chciałam zapytać, ile będzie mnie kosztować zniesienie współwłasności sądowne, kiedy konkubent zrobi wszystko, żeby utrudnić mi rozwiązanie z nim wszelkich zależności. Wiem, że 1000 zł złożenie wniosku. Ile może wziąć adwokat w sprawie domu za ok. 350 tys. Ile będą kosztować rzeczoznawcy, wyrok, ewentualna sprzedaż nieruchomości drogą licytacji sądowej. Czy to wszystko mam opłacić ja jako składający wniosek? Nawet jeśli ja mam wolę sprzedaży nie sądowej ale prywatnej. Jak długo taka sprawa może trwać w wersji bez sporu i ze sporem. Czy jest jakiś limit lat? Chcę odzyskać włożone pieniądze ze sprzedaży mieszkania, żeby móc mieszkanie kupić i mieć gdzie mieszkać. Obecnie mieszkamy pod tym wspólnym dachem konkubent znęca się nade mną psychicznie a ja bez pieniędzy ze sprzedaży nie mam się gdzie wyprowadzić.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt

Poprzedni wpis: