Bartosz Hawryluk

adwokat

W mojej praktyce zawodowej zajmuję się głównie sprawami cywilnymi, w tym sprawami związanymi ze zniesieniem współwłasności nieruchomości. Pomagam współwłaścicielom znaleźć optymalne rozwiązania, aby dokonać podziału majątku bez udziału sądu...
[Więcej >>>]

Czy stwierdzenie nabycia spadku to już dział spadku?

Bartosz Hawryluk09 stycznia 201522 komentarze

Bardzo często spotykam się z tym, że wiele osób myli stwierdzenie nabycia spadku z działem spadku.

Stwierdzenie nabycia spadku to nic innego jak potwierdzenie przez Sąd, że określone osoby (osoba) dziedziczą po spadkobiercy w określonym ułamku. Sąd dokonując stwierdzenia nabycia spadku nie decyduje kto, co dostaje po zmarłym, tj. nie wskazuje, że nieruchomość, której właścicielem był zmarły należy do Jana Kowalskiego.

Np. Jeżeli spadkobiercą ustawowym jest żona i dwójka dzieci to Sąd stwierdza, iż spadek po zmarłym Janie Kowalskim nabyli w drodze ustawy: Anna Kowalska, Wojciech Kowalski i Andrzej Kowalski, każdy z nich po 1/3 części. (oczywiście podaję wersję skróconą na potrzeby bloga).

Dopiero podczas działu spadku, czyli w momencie kiedy spadkobiercy zdecydują, w jaki sposób podzielić majątek spadkowy, może dojść do działu spadku.

Np. W skład spadku po Janie Kowalskim wchodzi dom mieszkalny, działka rekreacyjna i lokata w banku. Cały majątek odziedziczyli żona i dzieci; każdy z nich ma udział 1/3 w nieruchomościach i w lokacie. Spadkobiercy zdecydowali, że żona zmarłego otrzyma dom, starszy syn otrzyma działkę rekreacyjną, a młodszy syn lokatę. Są zgodni co do podziału, więc idą do notariusza i zawierają umowę o dział spadku.

Oczywiście powyższe rozwiązanie to tylko przykład.

Jeżeli spadkobiercy nie są zgodni co tego, jak ma wyglądać podział spadku, albo jeżeli oprócz spadkobierców występują jeszcze współwłaściciele nieruchomości to można złożyć do sądu wniosek o dział spadku zawierający również wniosek o zniesienie współwłasności.

Reasumując, stwierdzenie nabycia spadku i dział spadku to dwie różne kwestie. Jednak, aby dokonać działu spadku należy najpierw przeprowadzić stwierdzenie nabycia spadku albo uzyskać akt poświadczenia dziedziczenia u notariusza.

Autor: Aleksandra Miąsko

*****

Bądź na bieżąco! Polub mój profil na fb: https://www.facebook.com/adwokatbartoszhawryluk/

Obserwuj FB:

Bartosz Hawryluk

Jeżeli wpis jest dla Ciebie wartościowy, zachęcam do obserwowania mnie na FB.

Tel.: +48 733 373 337
Email: kancelaria@adwokathawryluk.pl
Obserwuj FB:

{ 22 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

DARIA Marzec 2, 2015 o 16:24

Witam, jestem współwłaścicielem nieruchomości w połowie. drugi współwłaściciel domaga się zniesienia współwłasności oraz zwrot kosztów rozbudowy i remontów (o rozbudowie i dokonanych remontach nie wiedziałam i nie wyrażałam na nie zgody), czy można znieść współwłasność tak abym w zamian za spłatę jeżeli będę musiała ją pokryć w połowie dostała mniejszy metraż- np zamiast dwóch pokoi jeden pokój pomimo tego, że to będzie mniej niż 1/2? nie wiem czy precyzyjnie się wyraziłam.

Odpowiedz

Kaja Grudzień 1, 2015 o 18:21

Ciekawe rozwiązanie, ale w sumie to logiczne.

Odpowiedz

Aleksandra Miąsko Kwiecień 13, 2015 o 11:19

Razem z wnioskiem o zniesienie współwłasności można złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, jednak w praktyce najpierw składa się wniosek o stwierdzenie nabycia spadku i dopiero gdy się uprawomocni, wówczas składa się wniosek o dział spadku albo o zniesienie współwłasności.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Mag Kwiecień 14, 2015 o 18:44

czy w przypadku gdy dziedziczy po zmarłej żonie mąż i jej rodzeństwo należy wnieść o dział spadku i zniesienie współwłasności czy wystarczy o dział spadku? jest różnica w opłacie a spotkałam się ze zdaniem, że w tym przypadku trzeba wnieść o dział spadku i zniesienie współwłasności ale nie rozumiem dlaczego. Czy współwłasność nie ustała przez śmierć jednego z małżonków?

Odpowiedz

Aleksandra Miąsko Sierpień 4, 2015 o 10:09

Dzień dobry,

w celu uzyskania porady prawnej (odpłatnej) proszę o kontakt mailowy.

Pozdrawiam

Aleksandra Miąsko

Odpowiedz

Dziedzic Barbara Październik 4, 2015 o 17:44

Witam
Zmarł mój tata,mamy za sobą nabycie spadku.Spadkobiercami są mama i czworo rodzenstwa.Chcemy przeprowadzic zgodny dzial spadku iprzekazac swoje częsci mamie. Spadek obejmuje mieszkanie, ktorego wlascicielami są rodzice. Czy wystarczy przeprowadzic dzial spadku czy rownież zniesienie współwłasnosci?
Czy nabycie spadku musze zglosic do urzędu skarbowego czy można to zrobic po dziale spadku?( szacunkowa wartosc mojego spadku wynosi ok. 3000zł)

Odpowiedz

Dominik Marzec 22, 2016 o 20:59

Dobry wieczór,
jestem współwłaścicielem w 83% nieruchomości gruntowej, pozostałe 17 to było 7 innych osób, z którymi dogadać się nie da, a na domiar złego jedna z nich zmarła. Złożyłem wniosek o stwierdzenie nabycia po niej spadku i mam prawomocne postanowienie. Z ustawy jej udział przypadł 4 osobom. Następnie złożyłem wniosek o zniesienie współwłasności poprzez przyznanie mi pełnego prawa własności ze spłatami na rzecz pozostałych. Teraz sąd wezwał mnie do uzupełnienia braków poprzez rozszerzenia żądania również o dział spadku po zmarłej wspolwlascicielce pod tajemniczym rygorem “skutków materialno prawnych”.. proszę o sugestie czy stanowisko sądu jest zasadne? Obawiam się że prowadzenie postępowania dzialowego bardzo przedłuży kwestie zniesienia współwłasności. Będę bardzo wdzięczny za odpowiedz,
Pozdrawiam

Odpowiedz

Ewa Kwiecień 21, 2016 o 16:53

Witam,
Mój tata był wychowywany przez swoich dziadków, po ich śmierci do dnia dzisiejszego mieszka tam nadal, niestety nie jest uregulowana sytuacja prawna. Podatki są opłacane, z gminy przychodzą rozliczenia ale na nazwisko jego dziadka. W starostwie udało nam się dowiedzieć, że działka nie ma określonego właściciela więc o żadnej KW nie ma co mówić. Dziadkowie taty mieli dwie wspólne córki, które już nie żyją oraz był jeszcze syn z pierwszego małżeństwa babi (również nie żyje), żyją natomiast dzieci ich córek i syna. Czy w sytuacji, kiedy nie ma określonego właściciela działki i nieruchomości, również można złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?

Odpowiedz

Celina Kwiecień 28, 2016 o 15:31

Witam, mam ogromny problem co do sytuacji spadkowej. Aby było wszystko jasne po krótce opiszę sytuację. Dwa lata temu zaginął mój brat, który nie posiadał własnej rodziny (żony, dzieci).
Nasi rodzice też już nie żyją. Co do osób spadkowych to jestem ja i rodzeństwo. Brat mój posiadał po naszych rodzicach całe gospodarstwo rolne. Czas zrobił swoje i każdy żył swoim życiem. Kilka miesięcy temu mojego brata znaleźli. Nie wiem od czego mam zacząć jeśli chodzi o spadek. Nie wiem też dokładnie ile jeszcze mój brat posiadał tego majątku (ziemie rolne, stajnia, budynek mieszkalny). Gdzie i jak mogę się tego dowiedzieć. Dziękuje za odpowiedź.

Odpowiedz

Ola Maj 13, 2016 o 06:27

Dzień dobry.Mam takie pytanie odnośnie spadku.Dwa lata temu zmarła teściowa.Mieszkanie odziedziczyła
trójka rodzeństwa oraz ojciec.W tamtym miesiącu zmarł ojciec.Po śmierci mamy byliśmy u notariusza i dostaliśmy akt poświadczenia dziedziczenia.moje pytanie jest takie.cy jeśli siostra mieszka w tym mieszkaniu to czy my dwie musimy dopłacać jej do rachunków?
Kiedy tata żył i mieszkał z nią w mieszkaniu nie było tego typu problemu.

Odpowiedz

Kasia Maj 17, 2016 o 17:23

Witam . Razem z mężem chcemy przejąć dom po zmarłych dziadkach męża. Dziadkowie nie pozostawili testamentu. U notariusza został już przeprowadzony Akt poświadczenia dziedziczenia , i dalej jesteśmy na etapie formularzy SDZ2 do Urzędu Skarbowego. Następnie musimy złożyć wniosek do Sądu o dział spadku ze zniesieniem współwłasności. I tu zaczynają się schody. Moja teściowa ,( córka po zmarłych dziadkach) i brat teściowej(syn zmarłych) zrzekną się swojej części na naszą korzyść, problem jest z siostrą teściowej ( dlatego też sprawa w sądzie a nie u notariusza). Wiemy ,że będziemy musieli ją spłacić w 1/3 wartości nieruchomości i do tego podatek w wysokości 2% dla nabywców , czyli mnie i męża.
Czy do Urzędu Skarbowego musimy odprowadzić podatek od darowizny teściowej i wuja? Czy inny wariant to zrzeczenie się wuja na teściową, a dopiero ona na mojego męża albo nas oboje. Chodzi tu przede wszystkim o jak najniższe koszty do US.

Odpowiedz

Maria Lipiec 24, 2016 o 17:19

U notariusza było wniesione postepowanie o dziedziczeniu spadku ,dzieci moje nie wyrażają zgody, więc musiałam wnieśc sprawę do sądu ,o dziedziczenie spadku. Sprawę założyłam ponieważ musze przerejestrować samochód na siebie- jestem współwłascicielem pojazdu . Dość dużą kwotę po śmierci męża przelałam moim dzieciom każdemu z osobna -mam pokwitowania z banku – z mojego konta na ich konto. Problem jest taki że oni nie chcą mi się rzec każdy z osobna swojej części samochodu na mnie-twierdza że mam jeszcze podzielić się kosztownościami jakie mam w domu a ja już nic wartościowego nie mam w domu oprócz biżuteri swojej osobistej i dwa klasery znaczków . Własnie oto walczą- Ja twierdze że już dosyć im dałam pięniędzy i więcej nie mam . Czy mam szansę na odzyskanie tego samochodu . Oni już od paru lat mieszkają na swoim. Mam dowody że przelalam im pięniądze. to tak jak bym spłaciłam nawet udział w mieszkaniu

Odpowiedz

Maria Lipiec 24, 2016 o 17:40

Ps. Tłumaczę to tak jak bym ich spłaciła – Przelałam dość znaczną kwotę każdemu z osobna-po śmierci męża już na niczym mnie nie zależało ,i dlatego przelałam pieniądze- po podliczeniu to mogłam śmiało coś zostawić sobie to dopiero teraz wiem to- jak ochłonełam

Odpowiedz

Aleksandra Miąsko Sierpień 8, 2016 o 11:49

Pani Paulino,

Proszę dokładnie przeczytać jaki dokument Pani posiada. Zakładam, że jednak jest Pani w posiadaniu postanowienia Sądu Rejonowego w przedmiocie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, bez tego Sąd nie przeprowadziłby postępowania o dział spadku. Proszę porozmawiać z notariuszem i zapytać czy ten dokument, którym Pani dysponuje to postanowienie o stwierdzenie nabycia spadku czy dział spadku.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Ewa S. Wrzesień 2, 2016 o 12:14

Dzień dobry.
Proszę o poradę w sprawie stwierdzenia nabycia spadku po rodzicach.Czy w przypadku, gdy brat już nie żyje a pozostały po nim nieletni syn powinien być ujęty jako uczestnik sprawy mimo, że po bracie wszyscy sądownie odrzucili po nim spadek wg kolejności-syn, rodzeństwo i nasze dzieci?
Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

teresa Luty 3, 2017 o 09:16

Witam,ja mam tylko jedno pytanie, bardzo proszę o odpowiedź. Po mojej mamie wdowie zostały tylko pieniądze czy muszę wnieść do sądu wniosek o powołanie do spadku jak zgodnie z siostrą chcemy się podzielić tą kwotą.Pozdrawiam

Odpowiedz

Marta Luty 22, 2017 o 10:30

Tak bo przecież żaden bank nie wypłaci wam środków z konta.

Odpowiedz

Bogumiła Kwiecień 21, 2017 o 13:48

jak załatwić dział spadku po mamia zmarłej w roku -1999 .Dział spadku dotyczy tylko ziemi ..

Odpowiedz

Bartosz Hawryluk Maj 8, 2017 o 21:19

W przypadku gdy dogaduje się Pani z pozostałymi współwłaścicielami odnośnie sposobu podziału, tzn. komu jaki kawałek ziemi, ewentualnie jakie spłaty, dopłaty itp. wystarczy udać się do notariusza i dokonać umownego działu spadku.
Natomiast w sytuacji gdyby nie mogła Pani dojść do porozumienia z pozostałymi spadkobiercami – pozostaje sąd (postępowanie sądowe o dział spadku).

Pozdrawiam

Odpowiedz

Dawid Maj 27, 2018 o 22:15

Witam, po zmarlym ojcu zostaly tylko i wylacznie dlugi. W akcie poświadczenia dziedziczenia spadku jest napisane ze kazdy z nas tj. mama brat siostra i ja maja po 1/4 spadku. Czy to jest wystarczajacy dokument aby wyslac do komornika czy tez wierzyciela po podzielenie tego dlugu tak jak jest to w akcie? Moja rodzina unika splat i komornik sciaga tylko mi pieniadze a mi przysluguje tylko 1/4 spadku wedlug aktu. Sad nie zrobi dzialu spadku bo nie ma czego dzielic… bo zostaly tylko dlugi. Proszę o pomoc i do jakich art. moglbym sie odniesc zeby wierzyciel podzielil ten dlug… Pozdrawiam Dawid

Odpowiedz

Mazia Styczeń 9, 2019 o 16:22

Witam,
Moj tata w drodze umowy przekazania w zamian za rentę otrzymał udział w gospodarstwie rolnym od swojej mamy w 1987 r. Dziadek natomiast zmarł w 1982 13 maja mając 68 lat. Mój tata zajmował się gospodarstwem wraz z moją mamą i nie poszedł z tego powodu do szkoły średniej oraz miał odraczana służbę wojskowa. Tato ma jeszcze 5 rodzeństwa czwórka z nich była w związkach małżeńskich i nie zajmowała się gospodarstwem a najmłodsza z rodzeństwa siostra uczyła się . W zapisach dot. Wnioski o odroczenie służby mojego taty dziadek podniósł że tylko jeden syn zajmuje się gospodarstwem i że ma mu przekazać to gospodarstwo. Czy w tym wypadku kiedy złożymy o spadek po dziadku możliwym jest że odziedziczą to gospodarstwo pozostali z rodzeństwa ?

Odpowiedz

Bartosz Hawryluk Styczeń 11, 2019 o 09:21

Dzień dobry,
niestety możliwym jest, że udział Pani dziadka w gospodarstwie odziedziczy również pozostałe rodzeństwo (lub część tego rodzeństwa) i babcia. Sąd powinien badać kto był uprawniony do dziedziczenia gospodarstwa rolnego. Na ten temat może Pani poczytać tutaj: https://zniesieniewspolwlasnosci.pl/dziedziczenie-gospodarstwa-rolnego/. Jeżeli chciałaby Pani abym szczegółowo przeanalizował sprawę (odpłatnie 🙂) proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokata Bartosza Hawryluka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Bartosz Hawryluk z siedzibą w Parczewie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@adwokathawryluk.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: