Bartosz Hawryluk

adwokat

W mojej praktyce zawodowej zajmuję się głównie sprawami cywilnymi, w tym sprawami związanymi ze zniesieniem współwłasności nieruchomości. Pomagam współwłaścicielom znaleźć optymalne rozwiązania, aby dokonać podziału majątku bez udziału sądu...
[Więcej >>>]

Opłata sądowa przy zniesieniu współwłasności nieruchomości

Bartosz Hawryluk16 marca 201427 komentarzy

Wiele osób zadaje w sieci wciąż to samo pytanie: ile wynosi opłata sądowa w przypadku znoszenia współwłasności nieruchomości.

Odpowiedź na to pytanie nie jest skomplikowana.

Otóż wysokość tej opłaty, jeżeli dochodzi do sądowego zniesienia współwłasności, nie jest uzależniona od wartości nieruchomości. Opłata sądowa jest stała i wynosi 1000 zł, a w przypadku wniosku zawierającego zgodny  projekt zniesienia współwłasności to 300 zł.

Inaczej jest oczywiście w sytuacji zniesienia współwłasności na drodze aktu notarialnego. Tutaj płatność jest z reguły wyższa. Natomiast dużą zaletą tej formy zniesienia współwłasności nieruchomości jest jej sprawność.

Autor: Aleksandra Miąsko

*****

Bądź na bieżąco! Polub mój profil na fb: https://www.facebook.com/adwokatbartoszhawryluk/

Obserwuj FB:

Bartosz Hawryluk

Jeżeli wpis jest dla Ciebie wartościowy, zachęcam do obserwowania mnie na FB.

Tel.: +48 733 373 337
Email: kancelaria@adwokathawryluk.pl
Obserwuj FB:

{ 27 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Buba Kwiecień 9, 2014 o 09:09

Witam. Świetny blog, bardzo pomocny. Mam tylko jedno pytanie: czy zniesienie współwłasności przez sąd wystarczy do założenia odrębnych ksiąg wieczystych, czy też po wyroku sądu trzeba jeszcze udać się do notariusza? Czytałam gdzieś, że bez aktu notarialnego podział jest nieważny.
Pozdrawiam Buba

Odpowiedz

Beata Sierpień 20, 2014 o 21:30

Witam. Wniosę o nabycie spadku,wniosę też o zniesienie współwłasności (mieszkanie). Znam opłatę przy złożeniu wniosku o nabycie tj 50 zł. A jakie opłaty będa dalej, ja składam wniosek ,ale przekazuję własność siostrze.Ile mnie to będzie kosztować?

Odpowiedz

Magda Listopad 14, 2014 o 10:24

w tym poście podane są opłaty zgodnie z art 41 ustawy o kosztach. ale czy w w/w przypadku nie będzie miał raczej zastosowanie art 51 tej ustawy?

Odpowiedz

Aleksandra Miąsko Listopad 14, 2014 o 13:41

Dziękuję za komentarz. Opłaty są podane zgodnie z przepisem art. 41 ustawy o kosztach, ponieważ dotyczą tylko i wyłącznie zniesienia współwłasności, natomiast jeżeli będziemy mieli do czynienia z działem spadku oraz zniesieniem współwłasności to wówczas zastosowanie będzie miał przepis art. 51 ustawy o kosztach, czyli 1000 za wniosek o dział spadku i zniesienie współwłasności lub 600 zł jeżeli wniosek zawiera zgodny projekt podziału.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dominika Sierpień 31, 2014 o 13:20

Witam,
Jestem współwłaścicielem nieruchomości w 1/3. Nieruchomość jest zabudowana zarówno budynkiem mieszkalnym jak i gospodarczym. Chciałabym wyjść ze współwłasności poprzez podział fizyczny. Nie zamierzam jednak dzielić zabudowań. Chcę jedynie wydzielić kawałek działki , na którym będę mogła posadowić swój dom. Nie chcę budować go na współwłasności. Problem w tym, że sama ziemia nie zaspokoi w pełni roszczenia z udziału 1/3.
1.Czy jest możliwość wystąpienia do sądu z wnioskiem o zniesienie współwłasności poprzez przyzanie mi części gruntu wraz ze spłatą z zabudowań?
2. Czy Sąd zleca biegłemu oszacowanie nieruchomości jeśli uczestnicy się dogadają co do kwot spłat a spłaty te są niewielkie?
3. czy również w tym wniosku mogę wystąpić o ustalenie służebności drogi koniecznej dla działki, którą przez taki podział pozbędę dostępu do drogi publicznej ?
4. co powinnam przygotować na sprawę przy zgodzie współwłaścicieli na podział żeby zakończyć postępowanie jak najszybciej(chodzi mi np. czy tak jak w postępowaniu adm. w sądzie niezbędne jest przedłożenie postanowienia UM o zatwierdzeniu planu podziału nieruchomości bądź decyzji o podziale?)
Notarialna droga jest zancznie droższa dlatego też biorę jedynie pod uwagę sądową.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Marzena Luty 22, 2016 o 15:11

https://zniesieniewspolwlasnosci.pl/oplata-sadowa-przy-zniesieniu-wspolwlasnosci-nieruchomosci/

Dzień dobry,
mam podobną sprawę, proszę o przesłanie odpowiedzi na powyższe.
Z góry dziękuje i pozdrawiam,
Marzena

Odpowiedz

Danuta Maj 14, 2017 o 14:01

Mam podobny problem, lecz chodzi mi tylko o podzial gruntu,moj udzial w nieruchomosci wynosi 389/1000cz.O zgodnym podziale nie ma mowy.Dzialka o pow.800m zabudowana jest budynkiem mieszkalnym (4rodziny),ich udzialy to 339/1000,139/1000,133/1000cz.Budynek mieszkalny to 10mx12m. Akty notarialne posiadamy.Pytanie:kto moze dokonac podzialu gruntu,geodeta czy sad.

Odpowiedz

Monika Listopad 18, 2014 o 20:57

Witam!!! Mam 2 braci i ojca którego jestem opiekunem prawnym,mamy gospodarstwo rolne które ma 5h ,podzieliliśmy się z braćmi ustnie które działki należą do kogo, teraz ze swojej nieruchomości chce znieść współwłasność chce przeprowadzić to sądownie czy przed sądem mogą sie nie zgodzić to zniesienia.Pozdrawiam

Odpowiedz

dorota Styczeń 12, 2015 o 21:15

mam z byłym mężem działkę budowlaną którą otrzymaliśmy od moich rodziców jestem obecnie w posiadaniu aktu notarialnego od tej działki były mąż nie interesuje się niczym wszystko zostawił na mojej głowie chciała bym znieść współwłasności jak to zrobić i jakie są koszty najlepiej sądownie

Odpowiedz

kate Luty 3, 2015 o 13:28

Witam,
mam pytanie dotyczące kosztów sądowych przy zniesieniu współwłasności w trzech lokalach mieszkalnych.
W lokalu nr 1 jest dwóch właścicieli A i B, w lokalu nr 2 jest czterech właścicieli A,B,C i D i lokal nr 3 również ma czterech właścicieli A, B, C i D. Właściciele A i B złożyli wniosek do sądu o zniesienie współwłasności w lokalach 1, 2 i 3 razem ze zgodnym planem podziału, takim, że lokal nr 1 przechodzi na własność B w zamian za udziały w 2 i 3 na rzecz A ( wielkość pow. należąca do A w lokalu nr 1 = wielkości pow. należącej do B w lokalach nr 2 i 3).
Sąd wezwał do zapłaty opłaty w wys. 3.000 zł, uzasadniając, że na każdy lokal powinien być złożony oddzielny wniosek, oraz, że wniosek nie jest zgodny, ponieważ jest czterech właścicieli.
Czy sąd ma rację? Czy właściciele A i B potrzebują zgody C i D do rozporządzenia swoją własnością? Znieisenie współwłasności A i B nie ma wpływu na majątek C i D.
Jeszcze jedno pytanie: czy można znieść współwłasność jeśli z udziałów jednego ze współwłaścicieli toczy się postępowanie egzekucyjne?
Serdecznie dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedz

Dorota Kwiecień 1, 2015 o 15:38

Witam,
bardzo pomocny i ciekawy blog. A czy przy zniesieniu współwłasności z wydzieleniem działki możliwe jest powołanie własnego geodety lub przedstawienie zgodnego planu podziału przygotowanego przez geodetę tak aby nie powoływać już biegłego w sądzie? Zależy mi na czasie i nie wiem czy mam angażować biegłego czy raczej poczekać na wyznaczenie go przez sąd.
Z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

Brygida Styczeń 13, 2016 o 14:09

Dzień dobry,
chciałam prosić o dopowiedzenie w temacie który poruszyła Dorota. Chodzi mi dokładnie o ustalenie kolejności działań, które należy podjąć w kwestii podziału działki poprzez zniesienie współwłasności. Wraz z dwoma siostrami jesteśmy współwłaścicielkami działki o pow. ok. 05 ha. Jesteśmy zgodne co do podziału działki na 3 części. Czy w związku z tym najpierw trzeba zatrudnić geodetę, on podzieli działki wedle naszych wskazań, potem złożyć wniosek do sądu o zniesienie współwłasności (opłata sądowa 300zł)? Czy po drodze konieczna jest jeszcze wizyta u notariusza? Czytam materiały na ten temat i mam pewien zamęt co do kolejności działań. Być może ważną informacją jest, że wspólna działka jest budowlano-rolna (mniej więcej do połowy działki przewidziano pas mieszkaniowy), zastanawiam się czy to jakoś nie utrudni podziału (podkreślam, że jest zgoda wśród sióstr, co do podziału działki).
Z góry dziękuję za wskazówki co do podjęcia kolejnych kroków, bardzo mi Pani pomoże.

Odpowiedz

alicja Czerwiec 30, 2016 o 16:16

Serdecznie witam, mam podobny problem.Otóż jest działka ok 600 mk Współwłaścicielami są:
*/1/2 działki =ok 300mk. jest moja mama(przez zasiedzenie po swoich rodzicach – sądowny podział),natomiast do pozostałej części = ok 300 mk są spadkobiercy.W związku z powyższym chcemy dokonać pomiaru geodezyjnego oficjalnego i znieść współwłasność.( nadmieniam, żę cała działka ma jeden numer )Czyli 1/2 działki z nowym nr nieruchomości zostaje przepisana na mamę
a druga połowa na pozostałych spadkobierców.
Od czego zacząć?
Jak zminimalizować koszty podziału geodezyjnego i zniesienia współwłasności?
Czy sprawę załatwimy szybciej i taniej biorąc sami geodetę a następnie złożyć wniosek w sądzie czy u notariusza?
Jakie dokumenty będą potrzbne
Działka z budynkami znajduje się w mieście powiatowym.
Będę wdzięczna za podpowiedź.
z poważaniem dubiel maja

Odpowiedz

Monika Luty 27, 2017 o 11:12

Witam, mam podobną sprawę a ciężko uzyskać mi rzetelną informcję. Czy już jest Pani “po” ? Jeżeli tak to proszę o informację, jaki bieg przybrała sprawa. Pozdrawiam

Odpowiedz

Janina Maj 10, 2017 o 14:37

Czy przy zniesieniu współwłasności z wydzieleniem działki możliwe jest powołanie własnego geodety, aby nie powoływać biegłego w sądzie lub u notariusza.
Działka o pow. .. mkw z zabudowaniami.
jestem właścicielką 1/2 działki pozostała połowa należy do 4 współwłaścicieli.(sądownie ustalone)
Jestem osobą w podeszłym wieku i chciałam przed śmiercią dokonać podziału działki i znieś współwłasność
Nie wiem czy zrobić to przez sąd czy notarialnie(obie strony są zgodne -wiemy,że ja jestem współwłaścicielką przez zasiedzenie -1/2 działki, natomiast pozostali spadkobiercy- też 1/2 działki.).
Chciałabym aby odbyło się to jak najtaniej.
Ponieważ po podziale będę musiała dokonać -założyć księgę wieczystą
a to wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Podział geodezyjny mnie i ich nie zadowala, musi być zniesienie współwłasności.
Planujemy wziąść geode i koszty podzielic na pół. A następnie znieś współwłasność
proszę o poradę
dziękuję

2017-05-10

Odpowiedz

Kasia Maj 28, 2015 o 10:39

Dzień dobry,

chcemy znieść z sąsiadką współwłasność naszych lokali. Są to wyodrębnione mieszkania zakupione od Gminy.
Wspólny jest tylko przedpokój i nie można go fizycznie podzielić.
Czy zostawić go na obecnej KW? Jakie zapisy muszą być poczynione co do rozporządzania nim – ja mam 58% udziałów, sąsiadka 42% – tu nie ma problemu żadnego, bo nadal tak zostanie, ale czy muszą być jakieś zapisy poczynione w sensie używania?
Natomiast mieszkania są wyodrębnione i samodzielne – więc chcemy założyć dla każdego oddzielną KW.
czy wniosek do sądu podpisujemy obie? czy są jakieś wzory? co muszę dołączyć do wniosku?
Bo to jest dość prosta sprawa i same sobie poradzimy.
Dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Marek Lipiec 1, 2015 o 20:50

Witam,
Wspólnie ze znajomym chcemy kupić działkę na którą zostały wydane warunki zabudowy na dom w zabudowie bliźniaczej.
1. W jaki sposób i najszybciej możemy podzielić działkę i wybudować na niej bliźniaka?
2. Czy w trakcie procesowania wniosku o zniesienie współwłasności możemy rozpocząć budowę domu, czy lepiej złożyć wniosku do sadu po wylaniu fundamentów?
3. Ile czasu trwa proces zniesienia współwłasności?

Odpowiedz

Urszula Wrzesień 10, 2015 o 13:51

Witam,

Mam trzech braci,mamy jednakowy udział w spadku po rodzicach w lokalu mieszkalnym oraz działce budowlanej, chciałam swój udział przekazać nieodpłatnie na dwóch braci, jednemu udział w mieszkaniu natomiast drugiemu udział w działce czy muszę złożyć dwa odrębne wnioski i jaka będzie opłata sądowa jeżeli pomijam trzeciego z braci.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Mariusz Październik 1, 2015 o 17:30

Witam ,
Chciałbym się zapytać jakie są wszystkie koszta związane z przepisaniem mieszkania ze współwłasności ( ja i była żona jesteśmy właścicielami ) tylko na mnie . Czy płaci się również notariuszowi jakiś procent od wartości mieszkania ?.
Dziękuję za odpowiedź
pozdrawiam

Odpowiedz

monika Październik 11, 2015 o 20:32

Witam,mam ogromny problem.Moj tata ma postawiony dom na wspołudziae działi mieszamy tam juz ponad 35 lat. Przez lata wsoplwłasciciele umierai i kolejne udzialy przechodzily na ich dzieci . W sklad neruchosci wchodza dwa domy ktory jeden naeży do wojka a drugi ojca i budynk gospodarcze z ktrych czesciowo my korzystay a czesciowo woje co mozna zrobic

Odpowiedz

monika Październik 11, 2015 o 20:36

PS musze jeszce dodac ze na chwle obecna wlascicieli teretycznych jest 12 a faktycznych 4 to znaczy wojektata ja i brat poniewaz y rowniez nabyisy udzaly po zmarej matce co powinna robc

Odpowiedz

Emila Listopad 13, 2015 o 09:06

Dzień dobry…
Odziedziczyłam po mojej zmarłej mamie część domu, w którym mieszkają 3 rodziny: 1 lokal – 2 włascicieli; 2 lokal- 3 właścicieli ; 3 lokal – 1 właściciel. Są to odrębne lokale mieszkaniowe, które dzielą główne ściany działowe budynku, wraz ze strychem. Każda rodzina mapo jednym osobnym wejściu do swojego mieszkania na różnych ścianach domu. Chciałabym znieść współwłasność budynku i gruntu na którym stoi dom , ale jedna sąsiadka się nie zgadza, ta z 3 lokalu – 1 własciciel. Chciałam sprawę załatwić polubownie , ale jak widzę nie ma z kim rozmawiać. Czy sprawa musi trafić do sądu? Czy wystarczy zgoda większości właścicieli?
Pozdrawiam
Emila

Odpowiedz

Dominik Styczeń 13, 2016 o 20:57

Dzień dobry, mam pytanie w kwestii zniesienia współwłasności. Otóż sprawa wygląda w ten sposób, że jestem współwłaścicielem 90% nieruchomości gruntowej, pozostałe 10% to 7 różnych osób z daaalekiej rodziny – dogadać się z nimi nie sposób. Na domiar złego jedna z nich zmarła w międzyczasie, ale zostało przeprowadzone postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku po niej i wyłoniono czterech spadkobierców. Obecnie jako współwłaściciele nieruchomości występują: ja, 6 osób z rodziny i 4 spadkobierców. Moje pytanie brzmi czy trzeba przeprowadzić procedurę działu spadku pomiędzy tymi 4 spadkobiercami, czy do wniosku o zniesienie współwłasności wystarczy dołączyć odpis postanowienia o stwierdzeniu nabycia przez nich spadku?
Z góry dziękuję za odpowiedź i serdecznie pozdrawiam!

Odpowiedz

Włodek Marzec 12, 2016 o 12:53

Witam. Posiadam z sąsiadem działkę na której stoi dom który podzielony jest aktem notarialnym i części domu są naszą własnością. Niestety działka na której stoi dom jest współwłasnością. Chcemy wydzielić własność działek których wielkość jest określony w procentach w akcie notarialnym. Dogadałem się z sąsiadem i chcemy złożyć wniosek w sądzie. Czy jeśli ustalimy też linie podziału działki to czy musi być powołany biegły geodeta? Czy możemy sami znaleźć geodetę który stworzy nam mapkę z podziałem i wyznaczy linie podziału działki? Czy zakładając sprawę musimy mieć już dokonany podział i gotową mapkę?Pozdrawiam

Odpowiedz

mariusz Marzec 21, 2016 o 15:01

witam.w zeszlym roku podzielilismy dzialke .na mojej jest wydzielona sluzebnosc dojazdu do sasiada .wczesniej sie na to zgadzal a dzis w sadzie nie zgadza sie .dodam ze to jest czlowiek starej daty .czy jesli nie zgodzi sie na to bende musial od poczatku zaczac podzial .

Odpowiedz

Barbara Maj 4, 2016 o 13:41

Witam, jestem wraz z mężem właścicielem /każde z nas w 1/2 /mieszkania i budynku mieszkalnego. Nieruchomości otrzymaliśmy od moich rodziców w trakcie trwania małżeństwa. Każda z tych nieruchomości ma swoją księgę wieczystą . Moje pytanie brzmi czy mąż może zrezygnować ze współwłasności tylko do budynku mieszkalnego. Oczywiście jest na to jego zgoda. Czy można to załatwić w sądzie i jaka jest za to opłata.
Jest to mały budynek piętrowy, w którym zamieszkują w jednym mieszkaniu brat a w drugim siostra.
Są zameldowani. Natomiast docelowo chcę im przekazać te mieszkania na własność w darowizny.
Wiem że to można zrobić tylko w sądzie.
Bardzo proszę o odpowiedź.Dziękuję

Odpowiedz

Borysław Wrzesień 7, 2017 o 14:22

Witam.
Kupiłem mieszkanie w udziałach z partnerką. W międzyczasie jego wartość sporo wzrosła głównie dzięki remontowi, który wykonałem własnoręcznie- jako dowód mam faktury na materiały budowlane na własne nazwisko oraz poświadczenia członków mojej rodziny, którzy pomagali. Teraz gdy chcę odkupić mieszkanie była partnerka żąda ode mnie kwoty wyższej, aniżeli byłaby w stanie uzyskać nawet przy sprzedaży i prawie 1/3 więcej niż zapłaciła. Czy na drodze sądowej mógłbym domagać się wyceny biegłego obniżonej dla mnie o koszty materiałów i pracy włożonej w remont?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokata Bartosza Hawryluka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Bartosz Hawryluk z siedzibą w Parczewie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@adwokathawryluk.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: