Bartosz Hawryluk

adwokat

W mojej praktyce zawodowej zajmuję się głównie sprawami cywilnymi, w tym sprawami związanymi ze zniesieniem współwłasności nieruchomości. Pomagam współwłaścicielom znaleźć optymalne rozwiązania, aby dokonać podziału majątku bez udziału sądu...
[Więcej >>>]

Podział nieruchomości niezgodnie z posiadanymi udziałami

Bartosz Hawryluk18 września 20143 komentarze

Wiele osób pyta mnie czy można podzielić nieruchomość inaczej, niż zgodnie z posiadanymi udziałami?

Odpowiem poniższym przykładem.

Staszek i Franek są współwłaścicielami działki, każdy z nich w 1/2 części. Jednak kształt działki nie pozwala im na jej równy podział (50/50). Najlepszym rozwiązaniem (czyt. najlepszym gospodarczo) byłoby, gdyby Staszek dostał 60% powierzchni działki, a Franek 40% powierzchni działki.

Powstaje pytanie, co ma zrobić Franek, żeby nie ponieść straty przez taki podział? Otóż Frankowi z tytułu podziału działki należy się dopłata od Staszka w wysokości 10% wartości nieruchomości.

Instytucja spłat i dopłat polega właśnie na tym, że jeżeli współwłaściciel nie może otrzymać takiej powierzchni nieruchomości, która w 100% odpowiada wysokości jego udziału, to można podzielić nieruchomość w ten sposób, że dostanie mniejszą lub większą powierzchnię niż posiadany udział, a pozostali współwłaściciele będą zobowiązani do uiszczenia spłat lub dopłat (w zależności od tego, czy dostali większą powierzchnię nieruchomości – wówczas muszą kogoś spłacić, lub mniejszą powierzchnię nieruchomości- wówczas należy im się dopłata).

Autor: Aleksandra Miąsko

*****

Bądź na bieżąco! Polub mój profil na fb: https://www.facebook.com/adwokatbartoszhawryluk/

Obserwuj FB:

Bartosz Hawryluk

Jeżeli wpis jest dla Ciebie wartościowy, zachęcam do obserwowania mnie na FB.

Tel.: +48 733 373 337
Email: kancelaria@adwokathawryluk.pl
Bartosz Hawryluk
Obserwuj FB:

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Sławek Marzec 13, 2015 o 17:59

Witam, mam taką sytuację: w drodze nabycia spadku po dziadku oraz darowizn od brata i ojca oraz wuja i ciotki stałem się współwłaścicielem nieruchomości wraz z moją siostrą. Proporcjonalnie nasze udziały to: mój 97%, siostry 3%. Zamieszkuję tą nieruchomość od 35 lat, a prawa do spadku nabyłem w 2012 roku i wtedy przeprowadziłem gruntowny remont. Siostra nie mieszka ze mną, ale jest nadal zameldowana pod tym adresem. Zaznaczę też, że w żaden sposób jako współwłaściciel nie dokładała się do remontu ani nie bierze udziału w utrzymaniu nieruchomości. W jaki sposób mogę znieść współwłasność z siostrą w przypadku gdy ona nie chce spłaty za swoje udziały, a wręcz mówi że jak będzie miała ochotę to zajmie nam dół domu bo ma do tego prawo jako współwłaściciel.

Odpowiedz

Malwina Styczeń 12, 2016 o 20:55

Witam,
mamy zniesienie współwlasności w sądzie /podzial niezgodny z mpzp/ , obie strony mają po 50% z budynku dwulokalowego i dzialki 800 m2.Geodeta podzielił niezgodnie z udzialami…dla mnie 360 m2 dzialki, i dom 60-letni /w wyniku podzialu stracę mozliwość jego wymiany na nowy bo działka niespelniająca wymogów Planu nie dostanie WZ /, w dodatku przez podzial dom straci wszystkie okna od strony południowej i taras-podział został zrobiony po ścianie z oknami/ co znacznie obniży wartość całości… Brat ma dzialke 470 m, nowy dom i wszystkie okna….
Podzial nie zatwierdzony … czy odszkodowania za brak okien można żądać w tym procesie i ile mogę zażądac ?
sąd wyznaczył tezę dla biegłego rzeczoznawcy : określić wartość nieruchomości z daty nabycia/smierc ojca w 2007 r- dom dwulkowalowy, dzialka w pelni budowlana/ a na teraz – gdy są już 2 dzialki A i B, obioe po podziale nie dostaną WZ ale moja w gorszej sytuacji…
Czy taka teza jest dla mnie korzystna – w 2007 r ceny dzialek /budowlanych/w moim miescie byly na poziomie 1100 zl/m2, obecnie są w okolicy 650-750 zł, a działki ” ogródkowe” 400 m2 – w okolicy… 40 tys.
Moja część /jej wartość/ spadnie 10-krotnie…

pozdr

Odpowiedz

wacław Wrzesień 22, 2016 o 12:04

Sąd przyznał mi przy zniesieniu współwlasności większą powierzchnię gruntów i zasądził spłatę drugiej
współwłaścicielce. Nie jestem zdolny finansowo wykonać tego wyroku mam niską emeryturę 1230,17zł.i jestem przewlekle chora, co mam zrobić zgodnie z prawem.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokata Bartosza Hawryluka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Bartosz Hawryluk z siedzibą w Parczewie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@adwokathawryluk.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: