Bartosz Hawryluk

adwokat

W mojej praktyce zawodowej zajmuję się głównie sprawami cywilnymi, w tym sprawami związanymi ze zniesieniem współwłasności nieruchomości. Pomagam współwłaścicielom znaleźć optymalne rozwiązania, aby dokonać podziału majątku bez udziału sądu...
[Więcej >>>]

Zniesienie współwłasności nieruchomości – jak powstaje współwłasność

Bartosz Hawryluk29 sierpnia 201310 komentarzy

Witam Cię ponownie,

Wracam po dość długiej przerwie, która niestety nie wiązała się z długim wakacyjnym wypoczynkiem. Praca i sprawy rodzinne pochłonęły mnie bez reszty.

Jednak wracając do rzeczy, czyli zniesienia współwłasności nieruchomości, na początku chciałbym wyjaśnić skąd się bierze współwłasność.

Współwłasność może powstać w wyniku kilku zdarzeń, tj. otrzymania spadku przez kilku spadkobierców, zawarcia związku małżeńskiego przez kobietę i mężczyznę, otrzymania darowizny przez kilku obdarowanych, zawarcia umowy spółki cywilnej, bądź nabycia ruchomości/nieruchomości w ramach tejże spółki. Dwa z pierwszych zdarzeń są najczęstszymi sposobami powstania współwłasności.

Współwłasność może mieć charakter współwłasności łącznej lub ułamkowej.

Współwłasność łączna jest tzw. współwłasnością bezudziałową, tj. każdy ze współwłaścicieli dysponuje takim samym prawem do rzeczy i nie ma swojego udziału (w przeciwieństwie do współwłasności ułamkowej). Istnienie współwłasności łącznej wynika  wprost z przepisów i dotyczy ona tylko:

  1. współwłasności wynikającej ze wspólności majątkowej między małżonkami, chyba że małżonkowie zawrą umowę o rozdzielności majątkowej małżeńskiej tzw. intercyzę,
  2. współwłasności wspólników spółki nie mającej osobowości prawnej, tj. spółki cywilnej, spółki jawnej, spółki komandytowej.

Powstaje pytanie, dlaczego powstała współwłasność łączna, czy nie mogła ona być współwłasnością w częściach ułamkowych?  Otóż założenie jest takie, że w małżeństwie czy w spółce (które mają spełniać określone funkcje społeczne lub gospodarcze) powstają takie relacje, które z założenia mają dawać tym instytucjom stabilność np. ekonomiczną.

Opiszę to na przykładzie małżeństwa, w którym istnieje wspólność ustawowa małżeńska. Wszystkie przedmioty (nieruchomości) zakupione w czasie trwania małżeństwa (wyłączam majątek osobisty) stanowią współwłasność każdego z małżonków i nie jest tak, że każdemu z małżonków przysługuje 1/2 udziału w danym przedmiocie, każdy z nich jest współwłaścicielem całości, dopiero zniesienie wspólności małżeńskiej, np. poprzez zawarcie umowy o rozdzielności majątkowej, rozwód, separację powoduje powstanie wspólności ułamkowej. Dlatego w trakcie trwania małżeństwa (w którym jest ustawowa wspólność małżeńska) nie można dokonać podziału majątku wspólnego.

W pozostałych przypadkach współwłasność ma charakter współwłasności ułamkowej, tj.  każdemu ze współwłaścicieli przysługuje udział w danej rzeczy (nieruchomości), który może sprzedać, darować, zastawić (ruchomość), obciążyć hipoteką (nieruchomość). Takich uprawnień nie ma współwłaściciel współwłasności łącznej (do każdej czynności potrzebna jest zgoda współwłaściciela).

W kolejnym wpisie opiszę, w jaki sposób można znieść współwłasność, czyli podzielić spadek lub majątek zgromadzony w trakcie trwania małżeństwa.

 Autor: Aleksandra Miąsko

*****

Bądź na bieżąco! Polub mój profil na fb: https://www.facebook.com/adwokatbartoszhawryluk/

Obserwuj FB:

Bartosz Hawryluk

Jeżeli wpis jest dla Ciebie wartościowy, zachęcam do obserwowania mnie na FB.

Tel.: +48 733 373 337
Email: kancelaria@adwokathawryluk.pl
Obserwuj FB:

{ 10 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Aleksandra Miąsko Wrzesień 5, 2013 o 19:06

Dzień dobry!

Dziękuję serdecznie za miłe słowa. Blog dopiero raczkuje, ale mam nadzieję, że chociaż te początkowe informacje będą pomocne.

Pozdrawiam

Ola

Odpowiedz

basia Luty 13, 2014 o 14:47

po smierci ojca mojego szwagra polowe majatku -dzialka z budynkiem mieszkalnym przypadla jego zonie a 1/6 synowi 1/6 corce obecnie matka swoja cala czesc zapisala w darowiznie corce corki czyli wnuczce w ten sposób mamy 3 włascicieli Doszło do konfliktu jest brak zgody w partycypowaniu wszelkich remontów brak zgody w sposobie uzytkowania dzialki.szwagier z siostra nie chca ponosic kosztow poniewaz cala posiadlosc nie jest fizycznie podzielona -wszyscy maja wszysko i nic dodatkowo oliwy do ognia dolozyla matka szwagra robia darowizne nie informujac syna-dowiedzial sie jak dostal roczny podatek Szwagier duzo zainwestowal w dom dzialke wiekszosc rzeczy sam wykonywal naprawial Prosze o podpowiedz jak mozna rozwiazac ten problem wiem ze mozna zniesc wspolna wlasnosc i np ustalic jednego wlasciciela -np siostrzenica mogla by splacic wujka i matke kto ponosi wtedy koszty -dzialka jest nie wyceniona i nie podzielona fizyczne na czesci jak to sad dzieli jaka 1/6 ma moj szwagier . cz moze zrobic cos innego?

Odpowiedz

asia Kwiecień 3, 2014 o 11:43

współwłasność łączna w przypadku spółki jawnej i spółki komandytowej? czy aby na pewno? chyba wdarła się jakaś pomyłka

Odpowiedz

małgorzata Czerwiec 16, 2015 o 11:13

Witam jestem wsplówlascicielka mieszkania 56mkw. nie mieszkam od roku ojciec domaga sie odemnie oplat a ja chciałbyz góry dziekujem zeby mnie spłacił ma 8o lat jest konfliktowy jak to zalatwic formalnie

Odpowiedz

Sylwia Wrzesień 21, 2015 o 03:58

Witam
Mam ogromny dylemat, moja mama zmarła w grudniu ubiegłego roku – rodzice po rozwodzie byli od wielu lat – od 23 lat nie utrzymuję kontaktu z ojcem, odszedł od nas jak miałam 17 lat – ojciec założył nową rodzinę – zbankrutował i zrobił mnóstwo długów – w kolejnym związku miał troje dzieci i popadł w kolejne długi tym razem alimentacyjne – nie będę tu opowiadać historii życia moich rodziców – jednak – mieli oni działkę na współwłasność którą kupili za czasów trwania swojego małżeństwa – w chwili obecnej z tego co mi wiadomo na działkę wszedł komornik na poczet jego długów – sprawa spadkowa po mamie trwa i pierwszy termin jest wyznaczony dopiero na 20.10.2015 – przez te wszystkie lata działkę utrzymywała moja mama – tzn robiła opłaty – śmierć była nagła i nie przewidziana, w trakcie rozwodu nie była przeprowadzona sprawa o podział majątku. Z tego co się dowiedziałam ojciec nie ma żadnych praw do spadku po mamie- jednak, przynajmniej ja to tak rozumiem w chwili przyjęcia spadku po mamie będę po równej części współwłaścicielem tej działki co on – bardzo proszę jeśli to możliwe o udzielenie mi informacji – czy w sytuacji kiedy rodzice byli po rozwodzie, czy komornik miał prawo wejść na całość wartości działki czy tylko na równowartość wartości mojego ojca? czy w chwili chęci sprzedaży działki bedę musiała kontaktować się z ojcem czy z komornikiem? – kontakt z moim ojcem jest niestety utrudniony i konfliktowy – zastrasza mnie że nic mi po mamie się nie należy … jak również twierdzi że jest w chwili obecnej jedynym właścicielem działki

Odpowiedz

alicja Maj 14, 2016 o 13:30

Witam,
Razem z narzeczonym dostalismy dotacje z mdm na mieszkanie. Dotacja wazna jest 3 miesiace. Okazalo sie ze sprzedajacy nie mial podzielonej nieruchomosci.nie mamy kompletu dokumentow do banku. Co oznacza ze dofinansowanie nam przepada. Wniosek o zniesienie zlozyl w styczniu. W lutym przyszlo pismo ze wniosek zostal zlozony w nie wlasciwym sadzie. Do dzis w nim jest. Czy da sie jakos przyspieszyc ten `proces’ ?

Odpowiedz

Natalia Sierpień 3, 2016 o 23:37

Witam
Przede mna sprawa o podzial majatku.W sklad majatku wchodzi dom i hektar ziemi.
Mam 3/4 udziału,a siostra 1/4.Załatwienie polubowne nie jest mozliwe,ponieważ siostra ciagle stawia warunki,które sa nie do przyjecia.Jako,ze posiadam większość udzialow zaproponowalam spłatę,siostra nie zgodzila sie.Podzial domu na dwa odrębne mieszkania dosc trudny,ale mozliwy.Z tym,ze siostra nie chce się zgodzic,poniewaz sa to zbyt duze koszty.Sprzedaz domu przez sad to najgorsza opcja i chcialabym uniknac takiej sytuacji.Co zrobic jesli siostra na nic nie chce sie zgodzic?

Odpowiedz

Katarzyna Październik 10, 2016 o 21:51

Dzień Dobry,
Sprawa dotyczy gruntu rolnego, na którym nie ma domu, a tylko drzewa i zarośla.
Chciałam zapytać co mam zrobić żeby znieść współwłasność po zmarłym kuzynie i jakie są koszty zniesienia tej współwłasności ?
W związku z tym, że kuzyn miał ogromne długi, a z żoną miał rozwód, to Jego dzieci, siostry oraz siostrzenica i *siostrzeniec* zrzekły się po Nim spadku w ciągu pół roku od Jego śmierci.
Jego *siostrzeniec* ma dwie niepełnoletnie córki, które urodziły się za życia zmarłego i według pewnego Sądu te dziewczynki dziedziczą spadek po zmarłym wujku swojego ojca, bo Ich ojciec – w Ich imieniu – nie zdążył w ciągu pół roku od śmierci swojego wuja zrzec się po Nim spadku.
Jeśli tak jest, to jak Ja mam znieść współwłasność po zmarłym kuzynie skoro według pewnego Sądu te niepełnoletnie dziewczynki są współwłaścicielkami niewpisanymi do ksiąg.
Kto ma je wpisać do tych ksiąg i kto będzie za nie płacił podatek ?
Ja jestem jedną ze współwłaścicielek gruntu rolnego gdzie większa część należy do mnie, a mniejsza do pozostałych współwłaścicieli, a mianowicie: do jednego zmarłego kuzyna (według pewnego Sądu dwie niepełnoletnie dziewczynki są spadkobierczyniami po zmarłym wuju swojego ojca aktualnie niewpisanymi do ksiąg wieczystych), jednej żyjącej kuzynki, jednej nieżyjącej kuzynki (Jej syn załatwia w księgach wieczystych pole na siebie ).
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Piotr Konopka Luty 27, 2017 o 21:04

Witam,
Chciałbym zapytać o następującą sytuację.
W drodze zniesienia współwłasności stałem się kilka lat temu jedynym posiadaczem nieruchomości konkretnie działki.
Byłem wówczas żonaty. Nie mieliśmy z zona rozdzielnosci majątkowej. Po kilku latach rozwiodłem się z była już żoną. W chwili obecnej noszę się z zamiarem sprzedaży działki. Czy mojej byłej żonie przysługuje jakikolwiek prawo do działki.
Dodam iż jesteśmy już po rozwodzie około 10 lat.
Pozdrawiam,
Piotr Konopka

Odpowiedz

Antoni Sierpień 4, 2017 o 15:48

Chciałbym dowiedzieć się ,czy w wyniku wejścia w najem mieszkania z mocy prawa
przez troje najemców /jest potwierdzenie faktu przez wydział lokalowy gminy/ i następnie wykupu mieszkania ,wszyscy troje w częściach im odpowiadających stają do podpisania aktu notarialnego i zostają wpisani w konsekwencji do księgi wieczystej mieszkania

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokata Bartosza Hawryluka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Bartosz Hawryluk z siedzibą w Parczewie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@adwokathawryluk.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: